• » » Zəngilanda Milli Şəhərsalma Formu keşrilib
Zəngilanda Milli Şəhərsalma Formu keşrilib
Zəngilanda  29 Sentyabr 2023-cü il tarixində Zəngilanda “Davamlı Şəhərlər iqtisadi inkişafın hərəkətverici və bərabərsizliklərlə mübarizə aparan qüvvəsi kimi” mövzusunda 2-ci Milli Şəhərsalma Formunun açılış mərasimi keçrilib. Bu forum şəhərsalama həftəsi kimi 2023-cü il tədbirləri çərçivəsində baş tutub. Ölkə başçısı cənab İlham Əliyev çıxışında qeyd edib ki, bu gün Şərqi Zəngəzur sıfırdan yenidən inşa edilir. Zəngilan işğal olunmuş ərazilərdən ilk məskəndir ki, buraya artıq məcburi köçkünlər qayıdıblar “Ağali”, ağıllı kəndinə həyat qayıdılıb orada sakinlər xoşbəxt yaşayırlar. İşğaldan azad olunmuş torpaqlara qayıdan insanlar öz köklərinə bağlıdırlar, bu Azərbaycan xalqının, öz köklərinə necə dərindən bağlı olduğunu nümayiş etdirir.
Ölkə başçısı Zəngilanda baş tutacaq “ilk köçün”-vaxtını da açıqladı. İndi Zəngilan Beynalxalq tədbirə ev sahibliyi edir, burada Konpes mərkəzi dünən açılıb. Təkcə bu bina deyil, Zəngilanda hər tərəfdə işlər gedir. İlk ağıllı kənd burada, yerləşir və bur neçə kən və yaşayış layihəsi icra edilməkdədir. 2025-ci ildə bəlkə də bir az tez Zəngilan şəhərinin ilk sakinləri qayıdacaqlar. İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra başqa işlərindən danışan  Cənab Prezidnet qeyd etdi  ki, bu il bu işlərə Azərbaycan büdcəsindən indiyənə qədər 7 milyard dollar həcmində vəsait ayrılıb. Növbəti il üçün planlaşdırdığımız minimum büdcə  2.4 (iki tam onda dörd) milyard ABŞ dolları olacaq.  Cənab Prezident Azərbaycanın bu işləri öz vəsaiti hesabına həyata keçirdiyini, heç bir maddi-maliyyə yardımı almadan həyata keçirdiyini qonaqların diqqətinə çatdırdı. Böyük  Qayıdış proqramının icrası bizim üçün bir nömrəli vəzifədir. Artıq 2000-dən çox keçmiş məcburi köçkün evinə qayıdıb və ilin sonuna qədər onların sayı 5500-ə çatacaq. Bu gün  biz şahidiyik ki, Bakidan, Sumqayıtdan, Gəncədən, Mingəçevirdən və digər şəhərlərdən kəndlərə axın var, bu ilk növbədə onu göstəribr ki, Azərbaycan xalqı öz vətəninə nə dərəcədə bağlıdır, onlar öz vətənlərində, əcdadlarının vətənlərində yaşamaq istəyirlər.
“Böyük Qayıdış”- proqramının icrası artıq imkan verib ki, keçmiş məcburi köçkünlər Laçın Şəhərinə, Fizuli Şəhərinə, Ağali kəndinə, Talış və Zabux kəndlərinə qayıtsınlar. Bizə qarşı etnik təmizləmə və işğal proqramı həyata keçirilib, 30 il ərzində 1 milyondan çox Azərbaycanlı evlərindən didərgin düşüb, yurd-yuvalarından ayrı qalıb. Onların 200-minindən sürgün edilib, bizim Şəhidlərimiz, kəndlərimiz, darmadağın edilib. 30 il ərzində işğal edici qüvvələr bizə bura qayıtmağa  imkan verməyiblər, Zəngilandan Horadizə dəmiryolu inşası da başlanıb. Zəngilanda bu gün gördükləriniz onu sübut edir ki, biz Sülh istəyirik deyə Cənab Prezident vurğulayıb.