• » » Ramilli torpağım Vətəndir indi
Ramilli torpağım Vətəndir indi
Qanunsuz erməni silahlı birləşmələrinin, separatçı qruplarının ölkəmizə qarşı dəfələrlə törətdiyi təxribatlar dövlətimizin başçısı, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyilə xalqımızın, igidlərimizin sıx birləşdiyi Müzəffər Ordumuzun qələbəsi ilə başa çatıb. Necə ki, 30 illik işğala 44 gündə son qoyduq. Sonuncu lokal antiterror əməliyyatlarında da öz çirkin məqsədindən əl çəkməyən düşmənin arzusu ürəyində qaldı. 24 saatlıq döyüşlərdə separatçıların ağ bayraq qaldıraraq təslim olması Azərbaycanın növbəti tarixi qələbəsi, ərazi bütövlüyünün bərpası ilə nəticələndi.
Son damla qanınacan vuruşan, qorxubilməz, məğlubedilməz Ramil kimi mərd oğullarımız qələbə tariximizi daha da şərəfləndirdilər. Məhz onların sayəsində Xankəndidə düzənlənən hərbi parad zəfərimizin təntənəsinə çevrildi.
Qısa tanıtım: Məmmədov Ramil Habil oğlu 18 oktyabr 2004-cü ildə Masallı rayonu, Ərkivan qəsəbə ərazisinin Allahyarlı kəndində anadan olub. 2014-cü ildə Allahyarlı kənd ibtidai məktəbini, 2019-cu ildə isə Ərkivan qəsəbə 2 saylı tam orta məktəbinin doqquzuncu sinfini bitirib.
2023-cü il yanvarın 24-də ordu sıralarına yollanıb. Yüksək fiziki hazırlığı ilə fərqlənən Ramil Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) 1-ci dəniz piyadaları taburunda xidmət edib.
Matros Ramil Məmmədov Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələri tərəfindən 2023-cü il 19 sentyabr tarixində Qarabağ bölgəsində həyata keçirilən qısamüddətli lokal antiterror tədbirləri nəticəsində şəhidlik zirvəsinə ucalıb.
Sentyabrın 22-də, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olan qəhrəmanımızın nəşi doğulduğu ünvanda torpağa tapşırılıb.
Respublika Prezidenti İlham Əliyevin 07 noyabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı ilə Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin olunmasında yüksək peşəkarlıq, şücaət və mərdlik göstərmiş, öz xidməti vəzifəsini və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqları yerinə yetirərkən fərqləndiyinə görə şəhid matros Məmmədov Ramil Habil oğlu 3-cü dərəcəli “Vətənə xidmətə görə” ordeni, “Vətən uğrunda” medalı ilə təltif edilib.
Hər dəfə şəhid valideynlərinin görüşünə gedəndə qəribə hisslər keçirirəm. Onların dözümü qarşısında heyran qalıram. Qəhrəman övladları kimi çətin sınaqlara mətinliklə sinə gərməyi bacarırlar. Kədəri, hüznü gizlətməyə, biruzə verməməyə çalışırlar. Hıçqırıqlı, titrəyişli səslərindən süzülən ağrı-acıları isə duymamaq qeyri-mümkündür.
Şəhid Ramil Məmmədovun ailə üzvləri ilə söhbət zamanı öyrənirəm ki, vaxtilə atası Habil də idmanla məşğul olub, hərbi xidmətini xüsusi təyinatlılarda keçib. Atasının idmana marağı Ramilə də sirayət edib. 16 yaşından hərbi qulluqçuların təlim videolarını izləyirmiş. Fərdi şəkildə məşqlərini o səpgidə davam etdirir, sanki özünü azğınlarla döyüşə, Vətənin müdafiəsinə hazırlayırmış.
Ramilin babası, 43 ilin pedaqoqu, hazırda təqaüddə olan müəllim Güloğlan Məmmədov: “Sakit, işgüzar, sözəbaxan idi, ailəyə köməyini əsirgəməzdi. Hamı onun xətrini istəyirdi. Xüsusi təyinatlılarda xidmət etmək arzusundaydı. Əsgərliyə gedəndən sonra qulluq etdiyi sahəyə marağı daha da artmışdı.”