• » » Regionda  strateji əhəmiyyətə malik olan iki dövlət
Regionda  strateji əhəmiyyətə malik olan iki dövlət
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Misirə rəsmi səfəri ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafına böyük töhfə verib. Azərbaycan strateji mövqeyinə və fəal xarici siyasətinə görə bütün ərəb dünyası üçün mühüm rol oynayır. Azərbaycan Avropa və Asiya arasında nəqliyyat-kommunikasiya yollarının və ticarət əlaqələrinin inkişafında aparıcı rol oynayır, ölkəni əsas nəqliyyat qovşağına çevirir ki, bu da Misirdə dəfələrlə qeyd olunub. Şərq-Qərb və Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri Azərbaycan ərazisindən keçir. Nəqliyyat infrastrukturunun inkişafına yönəlmiş layihələr Bakı ilə Qahirə arasında ticarət dövriyyəsinin, turizmin və investisiyaların artırılmasına kömək edəcək. Bu, həmçinin digər ölkələrin və investorların diqqətini regiona cəlb edə bilər. Prezidentlər İlham Əliyev və Əbdülfəttah əs-Sisinin mətbuata bəyanatlarında da Misir-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafı istiqamətində geniş danışıldı. Dövlətimizin başçısının bəyanatında Misirin COP27-ə evsahibliyinin böyük uğurlarla nəticələndiyi, dost ölkənin sözügedən sahədəki təcrübəsini öyrənmək üçün Azərbaycan nümayəndələrinin bu məsələyə böyük maraq göstərdiyi vurğulandı.
Azərbaycanın dövlət başçısının mətbuat konfransı zamanı qeyd edərək demişdir:
“Beynəlxalq məsələlərin müzakirəsi zamanı aydın oldu ki, fikir ayrılığımız yoxdur. Bütün beynəlxalq məsələlərdə bizim fikrimiz üst-üstə düşür. Əslində, biz beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində fəal çalışırıq, o cümlədən BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində fəal əməkdaşlıq edirik, İslam həmrəyliyinin gücləndirilməsi istiqamətində birgə səylər göstəririk. Bildiyiniz kimi, Misirin dəstəyi ilə Azərbaycan dörd il ərzində Qoşulmama Hərəkatına sədrlik etmişdir. Bu sədrliyin nəticəsində Hərəkat daha böyük imkanlara malik olmuşdur.
“İkitərəfli münasibətlərə gəldikdə, ticarət həcminin artırılması təbii ki, müsbət haldır. Əgər statistik rəqəmlərə baxsaq görərik ki, ticarət dövriyyəsi bir neçə dəfə artıb. Ancaq mütləq rəqəmlər hələ bizi qane etmir və bu gün imzalanmış sənədlər, əldə edilmiş razılaşmalar əminəm ki, bu istiqamətdə də bizə kömək edəcək. Əminəm ki, ilk növbədə, energetika, bərpaolunan enerji növlərinin istehsalı, neft sənayesi, əczaçılıq, alüminium sənayesi sahələrində və digər sahələrdə yaxşı nəticələr əldə etmək mümkün olacaq.Biz bu gün, eyni zamanda, yeni nəqliyyat dəhlizləri ilə əlaqədar fikir mübadiləsi apardıq. Həm Şərq-Qərb, həm Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizləri Azərbaycan ərazisindən keçir. Azərbaycan ərazisində bütün infrastruktur yaradılıb və beləliklə, nəqliyyat-logistika sahəsində əməkdaşlıq üçün çox gözəl imkanlar açılmaqdadır.”
Onu qeyd edək ki,hər iki dövlət strateji əhəmiyyətli regionda - Misir Şimali Afrika və Yaxın Şərqdə, Azərbaycan isə Cənubi Qafqazda yerləşir. Bu ölkələr arasında əlaqələrin inkişafı onların beynəlxalq aləmdə mövqelərinin möhkəmlənməsinə və təsir dairələrinin genişlənməsinə kömək edə bilər.