• » » Qarşılıqlı dostluq, əməkdaşlıq və təhlükəsizlik
Qarşılıqlı dostluq, əməkdaşlıq və təhlükəsizlik
Azərbaycanın həm Qərblə, həm də qonşu ölkələrlə eyni zamanda Rusiya Federasiyası ilə yaxın əlaqələri vardır. İki ölkə arasında diplomatik əlaqələr 1992-ci ilin aprel ayından qurulmuşdur. Rusiya və Azərbaycan arasında hələ 1997-ci ilin iyun ayında qarşılıqlı dostluq, əməkdaşlıq və təhlükəsizlik haqqında müqavilə imzalanıb.
Rusiya Federasiyası Azərbaycanın şanlı Qələbəsi və Ermənistanın kapitulyasiyası ilə nəticələnən İkinci Qarabağ müharibəsinin nəticələrini qəbul edən ilk ölkələrdən oldu. 2022-ci ilin fevral ayında Moskvada  Azərbaycan və Rusiya prezidentləri tərəfindən imzalanan “Azərbaycan Respublikası və Rusiya Federasiyası arasına müttəfiqlik qarşılıqlı fəaliyyəti haqqında” Bəyannamə dövlətlərarası münasibətləri müttəfiqlik səviyyəsinə qaldırıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev oktyabr ayının 8-də Moskvada rəsmi səfərdə olub və  Müstəqil Dövlətlər Birliyi (MDB) Dövlət Başçıları Şurasının iclasında çıxış edib. Azərbaycanın Dövlət Başçısı öz çıxışında vurğulayıb: “Rusiya Federasiyası Prezidentinin Azərbaycana bu yaxınlardakı dövlət səfəri Rusiya-Azərbaycan münasibətlərinin müttəfiqlik xarakterini bir daha təsdiq etdi. Əldə olunmuş razılaşmaların həyata keçirilməsi gələcəkdə münasibətlərimizin ardıcıl inkişafı işinə xidmət edəcək”.
Ermənistan silahlı qüvvələri Azərbaycanın 20 faiz torpaqlarını işğal etmiş və 30 il işğal altında saxlamışdır. İşğal müddətində erməni vandalları yaşayış məntəqələrimizi dağıdaraq yerlə yeksan etmişlər. Yeraltı, yerüstü sərvətlərimizi talan edərək satmışlar. Tarixi, mədəni, dini abidələrimizi söküb dağıtmış, evləri meşələri yandırmışlar. Bir milyondan artıq soydaşlarımız öz doğma ev-eşiklərindən didərgin düşərək 30 il vətən həsrəti ilə ağır şəraitlərə dözərək o torpaqlara dönmək ümidilə yaşamışlar.
Laçın rayonu da işğal altında olan rayonlardan biri olaraq tamamilə dağıdılmışdır. Bu gün artıq digər işğaldan azad edilmiş ərazilərimiz kimi Laçın rayonunda da genişmiqyaslı tikinti-bərpa işləri görülür. Artıq dağlar qoynunda yeni həyat başlayır. Keçmiş məcburi köçkünlər sevinc göz yaşları ilə Laçına dönürlər.
Çox sevindirici bir haldır ki, Laçın şəhəri 2025-ci ildə Müstəqil Dövlətlər Birliyi  Humanitar Əməkdaşlıq Şurasının qərarına əsasən, Azərbaycanın Şərqi Zəngəzur bölgəsinin Laçın şəhəri 2025-ci ildə MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilib. Laçının MDB-nin mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi həm laçınlılar, həm də bütün Azərbaycan xalqı tərəfindən böyük minnətdarlıqla qarşılanıb.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev: “Növbəti il Azərbaycanda III MDB Oyunları keçiriləcək. Gəncə şəhəri idman paytaxtına çevriləcək. Yarışlar, həmçinin Azərbaycanın 10-dan çox şəhərində keçiriləcək.
Bir aydan sonra Bakı ən böyük beynəlxalq tədbirə - COP29 iqlim konfransına ev sahibliyi edəcək. Biz 200-ə yaxın ölkənin bu konfransın Bakıda keçirilməsi haqqında yekdil qərarını bütün dünya ictimaiyyətinin Azərbaycana hörmətinin əlaməti kimi qiymətləndiririk.