• » » Prezident İlham Əliyev 2024-c ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə çıxışı
Prezident İlham Əliyev 2024-c ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasimdə çıxışı
Dekabrın 24-də 2024-cü ilin idman yekunlarına həsr olunan mərasim keçirilib.Mərasimdə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti iştirak edib.Cənab Prezident tədbirdə çıxış edib.
Çıxışa başlayan Prezident İlham Əliyev idmançıları salamlayaraq 2024-cü ildə əldə etdikləri uğurlara görə onları təbrik edib.Cənab Prezident qeyd edib ki,bu il idmançılarımız 1700-ə yaxın medal qazanmışlar.Cənab Prezident bildirmişdir ki,ilin ən böyük yarışı Yay Olimpiya Oyunları idi ki,burda da tarixi nəticə əldə olunmuşdur.
Prezident qeyd etmişdir ki,idman cəmiyyətimizin ayrılmaz hissəsidir.Gənc nəslin yetişdirilməsi,vətənpərvərlik hisslərinin gənc nəslə aşılanması üçün idman amili çox böyük məna daşıyır.Gənc nəslin vətənpərvərlik uhunda tərbiyə edilməsində idman nə qədər vacibdirsə,bir o qədər də hərbi hazırlıq və fiziki hazırlıq vacibdir.Azərbaycan gənci fiziki cəhətdən güclü,mənəvi cəhətdən saf,ğz xalqına bağlıdır.
Bizim bundan sonrakı fəaliyyətimiz təbii ki,idmanın inkişafı ilə bağlı bağlı olacaqFederasiyalarda gücləndirmə işləri aparılmışdır.Uzun illər bütün bölgələrdə idmanla məşğul olmaq üçün dövlət öz fəaliyyətini aparıb.Hazərda bizim bölgələrimizdə 44 Olimpiya İdman Kompleksi fəaliyyət göstərir və bu idman komplekslərinin bundan sonra da inşası nəzərdə tutulur,müxtəlif bölgələrdə,o cümlədən Qarabağ bölgəsində.Azad edilmiş ərazilərimizdə digər idman qurğularının tikintisi nəzərdə tutulur və bütün işləri biz ardıcıllıqla edəcəyik.
Cənab Prezident bildirib ki,gələn il Azərbaycan növbəti böyük idman yarışına ev sahibliyi edəcəyik,bu da MDB Oyunlarıdır.Üçüncü MDB Oyunları Azərbaycanda keçiriləcək.Bunun üçün 14 şəhər seçilibdir.Gəncə şəhəri mərkəz olacaq.Gələn ildən başlayaraq Gəncə şəhərində çox böyük təmir-bərpa işləri aparılacaq.Əminəm ki,bu Oyunların ev sahibi kimi Azərbaycan idmançıları,gənc idmançılar yaxşı nəticələr göstərəcəklər.
Cənab Prezident idmançılarımızın təltif olunması ilə bağlı da danışıb və bildirib ki,bütün təltiflər əsaslıdır.Biz döyüş meydanındakı Zəfərimizə idman qələbələrini də əlavə etdik.Bu,ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunu daha da artırır.
Azərbaycan güclü dövlətdir,öz gücünə əsaslanan,öz yolu ilə gedən,heç kimin qarşısında heç bir öhtəliyi olmayan,heç kimin qabağında baş əyməyən,ləyaqətlə,vicdanla irəliyə gedən bir ölkədir və bu bizim böyük sərvətimizdir.
Sonda cənab Prezident qazandıqları uğurlara görə idmançılarımızı təbrik edib və mükafatlandırma mərasimi başlayıb.