• » » İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: Azərbaycan–Serbiya strateji tərəfdaşlığında yeni mərhələ
İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri: Azərbaycan–Serbiya strateji tərəfdaşlığında yeni mərhələ
İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri Azərbaycan xarici siyasətinin çoxşaxəli və balanslaşdırılmış kursunun mühüm tərkib hissəsidir. Bu səfər iki ölkə arasında dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi, siyasi dialoqun dərinləşdirilməsi və iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi baxımından xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Azərbaycan və Serbiya arasında diplomatik münasibətlər qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanır. Hər iki ölkə beynəlxalq hüququn prinsiplərinə, dövlətlərin ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə hörmət məsələsində oxşar mövqe nümayiş etdirir. Bu baxımdan Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri siyasi münasibətlərin strateji səviyyəyə yüksəldilməsinə xidmət edən mühüm addım kimi qiymətləndirilə bilər.
Səfər çərçivəsində dövlət başçısının Serbiya rəhbərliyi ilə keçirdiyi görüşlərdə ikitərəfli əlaqələrin hazırkı vəziyyəti və gələcək perspektivləri müzakirə olunmuşdur. Xüsusilə enerji, nəqliyyat, infrastruktur, investisiya və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi əsas müzakirə mövzularından olmuşdur. Azərbaycan Avropanın enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynayan ölkə kimi Serbiya üçün də etibarlı tərəfdaş hesab olunur. Enerji sahəsində əməkdaşlıq Balkan regionunda sabitlik və inkişaf üçün yeni imkanlar yaradır.
İqtisadi əməkdaşlıq da səfərin əsas istiqamətlərindən biri olmuşdur. Azərbaycan şirkətlərinin Serbiyada həyata keçirdiyi layihələr, eləcə də Serbiya iş adamlarının Azərbaycana investisiya marağı iki ölkə arasında iqtisadi əlaqələrin inkişaf etdiyini göstərir. Ticarət dövriyyəsinin artırılması və birgə layihələrin reallaşdırılması məqsədilə müxtəlif sənədlərin imzalanması münasibətlərin institusional əsaslarını daha da gücləndirir.
Humanitar və mədəni sahədə əməkdaşlıq da diqqət mərkəzində olmuşdur. Hər iki xalqın zəngin tarixi və mədəni irsi qarşılıqlı mədəniyyət günləri, təhsil proqramları və turizm əlaqələri vasitəsilə daha yaxından tanıdılır. Bu, xalqlar arasında dostluq münasibətlərinin möhkəmlənməsinə və qarşılıqlı anlaşmanın artmasına xidmət edir.
Prezident İlham Əliyevin Serbiya səfəri eyni zamanda Azərbaycanın Balkan regionu ilə əlaqələrinin genişləndirilməsi siyasətinin tərkib hissəsidir. Azərbaycan Avropa ilə Asiya arasında körpü rolunu oynayan dövlət kimi müxtəlif regionlarla əməkdaşlığını davamlı şəkildə inkişaf etdirir. Serbiya ilə tərəfdaşlıq isə bu strategiyanın uğurlu nümunələrindən biridir.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin Serbiyaya səfəri siyasi, iqtisadi və humanitar sahələrdə əməkdaşlığın dərinləşməsinə, iki ölkə arasında strateji tərəfdaşlığın möhkəmlənməsinə və regionda sabitliyin güclənməsinə mühüm töhfə verən əlamətdar hadisədir. Bu səfər Azərbaycan–Serbiya münasibətlərinin gələcəkdə daha da inkişaf edəcəyinə dair güclü siyasi iradənin göstəricisidir.